División de Honor - FECV 2020

Organizer(s)Federació d` Escacs de la Comunitat Valenciana
FederationSpain ( ESP )
Tournament directorLuis Barona Boj 22239030
Chief ArbiterIA Siludakis, Hernan 127965
Arbitersiludakis.h@gmail.com +34675292535
Time control90 min + mas 30 seg desde la jugada 1
LocationComunidad Valenciana
Rating calculationRating national, Rating international
Date2020/01/11 to 2020/03/28
Rating-Ø2061
Pairing programSwiss-Manager from Heinz HerzogSwiss-Manager tournamentfile

Last update 15.02.2020 21:29:45, Creator/Last Upload: spanish chess federation (licence 205)

Tournament selectionDIVISION HONOR, PRIMERA AUT. SUR, PRIMERA AUT. NORTE, SEGUNDA AUT. SUR, SEGUNDA AUT. CENTRO, SEGUNDA AUT. NORTE, PRIMERA PROV ALI INT-SUR, PRIMERA PROV ALI COSTA, PRIMERA PROV VAL SUR, PRIMERA PROV VAL CENTRO, PRIMERA PROV VAL-CAST, SEGUNDA PROV VAL SUR, SEGUNDA PROV VAL METRO, SEGUNDA PROV VAL CENT
SEGUNDA PROV VAL CAST, PROM ALI NORTE, PROM VAL SUR,, PROM VAL CENTRO, PROM VAL NORTE
LinksOfficial Homepage of the Organizer, Link with tournament calendar
Parameters No tournament details, no flags
Overview for fedAlcoy, Ateneo Marítimo, Enric Valor, EVA-Manises, Gambito Benimaclet, L' Alfàs del Pi, Mate de Cox, Mislata Lanjarón Discema, Paterna, Raspeig, Silla-Bosch Serinsys SL, Xeraco for this tournament
ListsRanking crosstable, Rank table, Starting rank list of players, Alphabetical list, Alphabetical list all groups, Playing schedule
Team-Composition with round-results, Team-Composition without round-results, Team-Pairings of all rounds
Board PairingsRd.1, Rd.2, Rd.3, Rd.4, Rd.5, Rd.6
The best playersaccording Points
The best player per boardaccording Points
Excel and PrintPrint list, Export to Excel (.xls), Export to Excel (.xlsx), Export to PDF-File

Team-Pairings of all rounds

Round 1 on 2020/01/11 at 17:00
No.TeamTeamRes.:Res.
1
  Xeraco
  Mate de Cox
:
2
  Enric Valor
  Ateneo Marítimo
6:2
3
  L' Alfàs del Pi
  Silla-Bosch Serinsys SL
4:4
4
  Alcoy
  Gambito Benimaclet
4:4
5
  Raspeig
  EVA-Manises
4:4
6
  Mislata Lanjarón Discema
  Paterna
2:6
Round 2 on 2020/01/18 at 17:00
No.TeamTeamRes.:Res.
1
  Paterna
  Xeraco
:
2
  EVA-Manises
  Mislata Lanjarón Discema
:
3
  Gambito Benimaclet
  Raspeig
:
4
  Silla-Bosch Serinsys SL
  Alcoy
:
5
  Ateneo Marítimo
  L' Alfàs del Pi
:
6
  Mate de Cox
  Enric Valor
5:3
Round 3 on 2020/01/25 at 17:00
No.TeamTeamRes.:Res.
1
  Xeraco
  Enric Valor
6:2
2
  L' Alfàs del Pi
  Mate de Cox
:
3
  Alcoy
  Ateneo Marítimo
:
4
  Raspeig
  Silla-Bosch Serinsys SL
6:2
5
  Mislata Lanjarón Discema
  Gambito Benimaclet
5:3
6
  Paterna
  EVA-Manises
4:4
Round 4 on 2020/02/01 at 17:00
No.TeamTeamRes.:Res.
1
  EVA-Manises
  Xeraco
:
2
  Gambito Benimaclet
  Paterna
:
3
  Silla-Bosch Serinsys SL
  Mislata Lanjarón Discema
2:6
4
  Ateneo Marítimo
  Raspeig
:
5
  Mate de Cox
  Alcoy
:
6
  Enric Valor
  L' Alfàs del Pi
:
Round 5 on 2020/02/08 at 17:00
No.TeamTeamRes.:Res.
1
  Xeraco
  L' Alfàs del Pi
5:3
2
  Alcoy
  Enric Valor
:
3
  Raspeig
  Mate de Cox
3:5
4
  Mislata Lanjarón Discema
  Ateneo Marítimo
5:3
5
  Paterna
  Silla-Bosch Serinsys SL
:½
6
  EVA-Manises
  Gambito Benimaclet
6:2
Round 6 on 2020/02/15 at 17:00
No.TeamTeamRes.:Res.
1
  Gambito Benimaclet
  Xeraco
:
2
  Silla-Bosch Serinsys SL
  EVA-Manises
3:5
3
  Ateneo Marítimo
  Paterna
3:5
4
  Mate de Cox
  Mislata Lanjarón Discema
5:3
5
  Enric Valor
  Raspeig
4:4
6
  L' Alfàs del Pi
  Alcoy
5:3
Round 7 on 2020/02/22 at 17:00
No.TeamTeamRes.:Res.
1
  Xeraco
  Alcoy
:
2
  Raspeig
  L' Alfàs del Pi
:
3
  Mislata Lanjarón Discema
  Enric Valor
:
4
  Paterna
  Mate de Cox
:
5
  EVA-Manises
  Ateneo Marítimo
:
6
  Gambito Benimaclet
  Silla-Bosch Serinsys SL
:
Round 8 on 2020/02/29 at 17:00
No.TeamTeamRes.:Res.
1
  Silla-Bosch Serinsys SL
  Xeraco
:
2
  Ateneo Marítimo
  Gambito Benimaclet
:
3
  Mate de Cox
  EVA-Manises
:
4
  Enric Valor
  Paterna
:
5
  L' Alfàs del Pi
  Mislata Lanjarón Discema
:
6
  Alcoy
  Raspeig
:
Round 9 on 2020/03/07 at 17:00
No.TeamTeamRes.:Res.
1
  Xeraco
  Raspeig
:
2
  Mislata Lanjarón Discema
  Alcoy
:
3
  Paterna
  L' Alfàs del Pi
:
4
  EVA-Manises
  Enric Valor
:
5
  Gambito Benimaclet
  Mate de Cox
:
6
  Silla-Bosch Serinsys SL
  Ateneo Marítimo
:
Round 10 on 2020/03/21 at 17:00
No.TeamTeamRes.:Res.
1
  Ateneo Marítimo
  Xeraco
:
2
  Mate de Cox
  Silla-Bosch Serinsys SL
:
3
  Enric Valor
  Gambito Benimaclet
:
4
  L' Alfàs del Pi
  EVA-Manises
:
5
  Alcoy
  Paterna
:
6
  Raspeig
  Mislata Lanjarón Discema
:
Round 11 on 2020/03/28 at 17:00
No.TeamTeamRes.:Res.
1
  Mislata Lanjarón Discema
  Xeraco
:
2
  Paterna
  Raspeig
:
3
  EVA-Manises
  Alcoy
:
4
  Gambito Benimaclet
  L' Alfàs del Pi
:
5
  Silla-Bosch Serinsys SL
  Enric Valor
:
6
  Ateneo Marítimo
  Mate de Cox
: